Egy magát liberálisnak (a szó nem lejáratott, SZDSZ-hez köthető értelmében!) tartó állampolgár érzékeny az emberi jogokat korlátozó intézkedésekre, különösen akkor, ha gyermekekről van szó. Így vagyok ezzel én is.
A napokban egy magánszemély népszavazást kezdeményezett az OVB-nél az alábbi kérdést intézve a szavazókhoz:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy büntetőeljárásokban a büntethetőség alsó korhatára 12 év legyen?”
Az Országos Választási Bizottság a kezdeményezést jóváhagyta:
„Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy az aláírásgyűjtő ív a törvényben meghatározott formai, valamint a népszavazásra feltenni kívánt kérdésre vonatkozó tartalmi követelményeknek eleget tesz, ezért hitelesítésének akadálya nincs.” – Magyar Közlöny 2010. október 1. (15 napig megtámadható az Alkotmánybíróságon)
Azt, hogy egy ilyen ügyben a „NÉP” döntsön, legalábbis aggályosnak tartom. Természetesen a demokrácia filozófiájába belefér, és az ehhez való jogot sem vitatom el, mégsem tartom szerencsésnek.
Valamilyenfajta árnyalást mindenképp szükségesnek tartanék az ügyben. Tény, hogy az sem elfogadható, hogy a gyerekeknek mindent szabad legyen megtenniük, következmények nélkül. Egy gyermek sem lophat, nem verhet meg mást, nem zaklathat polgárokat az utcán. Tudok róla, hogy különböző bűnözői csoportok arra használják föl a 12-13 éves gyerekeket, hogy esetleges lebukásuk esetén őket hagyják csak a tett helyszínén, hogy ők „vigyék el a balhét!” tudván, hogy nem büntethetők… Nem! Ezeket szerintem is meg kell szüntetni! Tenni kell ellene! De mindenképp érdemes különbséget tenni a korosztályok között. Jelenleg a 14 éves kor alatti fiatalok gyermekkorúnak számítanak. A 14 és 18 év közöttiek fiatalkorúnak, 18 fölött pedig már nagykorúnak. Most a középső kategóriát tágítanák ki, lefelé (másképp fogalmazva a legalsót szűkítenék). Véleményem szerint ez túlságosan elnagyolt lenne. Talán lehetne egy újabb kategóriát fölállítani, mondjuk a 12-14 közötti korosztályra, akik más törvényi hatályba esnének.
Így azonban, véleményem szerint nem elfogadható a büntethetőségi korhatár lecsökkentése. Nem előkészített, ezért beláthatatlan következményekkel járna. A népszavazás mégis sikeres és eredményes lehet, ugyanis a jelenlegi közhangulat indulatokkal telített a témával kapcsolatban. A józan döntéshez nem ártana egy részletes társadalmi, illetve szakmai vita a nyilvánosság előtt. Jó lenne látni „hatástanulmányokat”, meghallgatni pedagógusokat, pszichológusokat, gyámügyi szakértőket az ügyben. És persze jogászokat.
A harag – mint tudjuk – rossz tanácsadó, de a többséghez elég számú embert terelhet egy táborba alkalmilag.
Fontos, felelősségteljes döntésre (koncepcióra) van szükség, nem pedig a népharagból fakadó, indulatokra alapuló válaszra.
Szerintem.